Baschetbaliștii craioveni încheie sezonul pe locul 7

SCM „U” Craiova a fost eliminată din play-off, după ce a pierdut cu scorul de 53-85 și cel de-al treilea meci cu CSM Oradea. Partida s-a jucat în Polivalenta din Craiova și a făcut parte din primul tur al play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin. Băieții din Bănie au fost învinși în minim de meciuri, 3 înfrângeri din 3 partide și au încheiat sezonul pe locul 7.

Încurajați de mai bine de 2.500 de oameni, baschetbaliștii olteni au început meciul mai bine decât orădenii. Mirko Kovac a deschis scorul printr-o aruncare de 3 puncte. În primele minute ale jocului, craiovenii au condus cu 7-3. Pe parcurs, însă, bihorenii au redus din diferență și au reușit să preia conducerea pe tabelă. La sfârșitul primului sfert, CSM Oradea avea de două ori mai multe puncte decât echipa olteană, 27-13. În cel de-al doilea sfert, orădenii au continuat să se distanțeze pe tabelă, iar la pauză a fost 44-24.

Jucătorii lui Marcel Țenter nu și-au revenit nici în partea a doua a meciului. Cei din Oradea au înscris 11 puncte în cinci minute, iar craiovenii niciunul. Cea de-a treia parte a meciului s-a încheiat tot în favorea oaspeților, scor 64-43. Chiar dacă suporterii au continuat să-i încurajeze pe baschetbaliștii de la SCM, aceștia nu au dat semne că pot reveni nici măcar în ultima parte a jocului. Au înscris doar 10 puncte, în vreme ce oaspeții au marcat 21.

Din echipa alb-albaștrilor, cel mai bun a fost Petar Babic cu 13 puncte și 4 recuperări. Însă, cel mai bun baschetbalist al partidei a fost americanul CSM-ului, James Dillon, 20 de puncte și 9 recuperări.

Ca să vină cât mai mulți oameni la sală, organizatorii meciului au lăsat intrarea liberă. Așa că, suporterii SCM-ului și-au petrecut 1 mai-ul în sală, încurajându-i pe băieți.

Primele două meciuri din play-off s-au jucat la Oradea și au fost câștigate de gazde. Prima partidă s-a terminat cu o diferență de 38 de puncte pentru bihoreni, 96-58. În cel de-al doilea meci, „alb-albaștrii” au jucat mai bine în comparație cu primul, dar au pierdut cu 78-66.

După acestă partidă, jucătorii SCM-ului  vor intra în vacanță. Cei de la CSM Oradea s-au calificat în Final Four-ul campionatului și vor juca împotriva învingătoarei dintre BC Mureș și BCM Pitești.

Un comentariu la articolul Baschetbaliștii craioveni încheie sezonul pe locul 7

1. ipsilante spune:

La inceputul campionatului am plecat la drum ca niste lei, iar azi am vazut niste pisici jigarite, la care mi-era rusine sa ma uit! Pacat de timp, pacat de bani… Nu mai merg sa pierd timpul la astfel de spectacole de doi bani. ADUNATURA ratacita pe teren in alb-albastru ne-a jignit prezenta. Ce se facea ca joaca? Baschet? Cred ca trebuia sa ajunga in alta parte si gresise sala. Mai era si un nene, care facea pe antrenorul… Oricum parea dintr-un alt film, decit antrenorul oradenilor… Apucati-va baieti de cules panselute. S-ar putea sa fiti buni pentru asa ceva… Rusine!