Baschetbaliștii craioveni, la prima victorie în Liga Balcanică

SCM Craiova a câștigat, scor 75-72, meciul din deplasare cu echipa albaneză KS Vllaznia. Partida s-a jucat aseară și face parte din a IV-a etapă a Ligii Balcanice. Pentru craioveni este prima victorie din acest sezon.

baschetPrimele două sferturi s-au terminat la egalitate, scor 21-21 și 16-16. În sfertul 3, albanezii au înscris cu un punct mai mult decât românii, 20-19. În ultima parte a partidei, SCM s-a impus cu 15-11.

Dintre toți baschetbaliștii, slovenul Mirza Sarajlija de la Vllaznia a dat cele mai multe puncte, 26. Al doilea a fost sârbul Nikola Vucurovic de la SCM Craiova, cu 24. Acesta a mai reușit o pasă decisivă și a recuperat mingea de șase ori.

Echipa Craiovei: Nikola Vucurovic (24 de puncte), Milivoje Bozovic  (11), Zoran Krstanovic (7), Travis Bureau (12), Dragoș Andrei (1), Cătălin Petrișor (13), Ivan Bosnjak, Szabolocs Santa (7).

Următorul meci al Craiovei va fi pe 17 decembrie, în deplasare cu KK Kozuv.