Ce rușine, ce păcat / Iarăși ne-au executat!

A fost, probabil, cea mai urâtă înfrângere contra fcsb-ului dintre foarte multele din ultimii ani. Pentru că am simțit că se poate. Pentru că am jucat bine în prima repriză, dar am ratat nepermis, poate și pe fondul lipsei de valoare (am mai zis-o, scounting-ul la această echipă e zero, dacă am ajuns să privim cu jind la atacanți de la Botoșani ajunși acolo de nicăieri, dar peste ai noștri). Pentru că lumea a sperat. Pentru că o victorie ne-ar fi adus în cărți pentru titlu, pe când înfrângerea ne-a închis gura tuturor. Pentru că nici măcar n-am jucat cu Steaua, fir-ar să fie, ci cu fcsb!

A fost urâtă pentru că, bătând Viitorul și pierzând apoi fără vlagă cu FCSB, practic le-am oferit un nou titlu.

A fost urâtă pentru că a fost absolut jenant să vedem cum, după o primă repriză bună, Reghecampf face practic trei schimbări deodată, extrem de ofensive, și schimbă total jocul, în timp ce antrenorul nostru se uita lung cum înoată Jazvic sau cum Mateiu nu mai are suflu.

De altfel, prima repriză i s-a datorat în mare măsură optarului nostru. Contestat de mulți pe nedrept, Alex a cărat echipa în spate în cele 45 de minute în care am dominat copios vicecampioana. S-a luptat ca un leu, iar pasa cu exteriorul pentru Ivan, care l-a lăsat pe Andrei singur cu Niță, a fost de poveste. Din păcate, Mateu a obosit după pauză, iar Zlatinski nu a fost la nivelul prestațiilor din ultimele partide și nu i-a luat locul. Sub privirea inertă a lui Mulțescu, care se uita uimit cum fcsb ratează ocazie după ocazie după schimbările excelente ale lui Reghecampf, am pierdut mijlocul și am pierdut și meciul. Cele două schimbări făcute târziu, la 0-1, parcă le-am mai văzut. Pe 18 februarie, acum nici două luni, tot la Severin, Mulțescu a admirat iarăși cum se urcă fcsb pe noi în ultima parte a meciului, făcând doar două schimbări din trei permise de regulament, a doua chiar șocant, în prelungirile unui meci în care eram conduși acasă. Și atunci am fost sufocați pe final de o echipă mai bine pregătită fizic și mai ales psihic, nici atunci n-am văzut vreo reacție de pe bancă.

Nu are rost să ne amăgim prea mult. Odată cu începerea playoff-ului, Craiova a devenit o echipă mică, care se închide bine (fără Barthe și Screciu greu de crezut că aveam și astea 5 puncte) și cam atât. Duse-s vremurile când ne admirau toți pentru spiritul ofensiv. Acum jucăm la 0-0 și poate-poate ciupim ceva, cum am reușit, de altfel, cu mare noroc însă, la Ovidiu. De ce această economie în joc, nu prea știm nici noi.

Pe de altă parte, nu e corect să aruncăm vina pe Mulțescu și atât. Chiar dacă a jucat defensiv în cele cinci etape de playoff, nu se poate spune că Universitatea nu a avut ocazii. A avut o sumedenie și cu Astra, și cu Dinamo în campionat, și cu FCSB. Dar atacantul pe care-l tot așteptăm de vreo doi ani nu mai vine. Când vine vorba de transferat atacanți, pare că cineva din club lasă această responsabilitate pe seama șoferului de autocar. Altfel nu ne explicăm cum au putut fi aduși Rambe și Fajic, pe care, să fim sinceri, nu i-a văzut nimeni jucând fotbal niciodată, nici măcar pe YouTube. Și nici cu Jazvic nu ne e rușine. Acea fază la care croatul nu trebuia decât să dea o pasă simplă cu latul la ivan, care era singur în fața porții, este genul de fază la care ești scos de pe teren și dacă joci în curtea școlii. Și te trece proful de sport și absent nemotivat, atât de strigător la cer este să îți bați joc de o asemenea situație. În loc de o pasă atât de simplă, Jazvic a preferat un… un fel de șut.

Păcat de strădaniile uneori supraomenești ale lui Bancu, Dimitrov și Băluță. Păcat de meciurile excelente făcute, cel puțin în prima parte, de Mateiu și Screciu. Păcat că Markovic a fost trimis pe teren doar ca să alerge după un egal. Păcat că tribuna a doua de la Severin iar a tăcut mâlc, în ciuda unei prestații entuziasmante a echipei în prima repriză. Păcat de vremea frumoasă și de speranțele atât de mari pe care și le făcuseră vreo 10.000 de oameni (au fost 15.000 în total, dar i-am exclus pe fcsb-iști și fcu-iști). Una peste alta, un meci de tot păcatul făcut de ai noștri. Dar sezonul nu e încheiat, pentru că avem o șansă mare în Cupa României. Cu toate problemele noastre evidente, parcă e o șansă care nu trebuie ratată. Dar, la ce jucăm de la o vreme, nu trebuie nici să ne amăgim: orice adversar va fi greu în semifinale, inclusiv Voluntariul și Timișoara.

9 comentarii la articolul Ce rușine, ce păcat / Iarăși ne-au executat!

1. florin spune:

eu cred ca ati vazut alt meci…am fost executati de avram …la faultul asupra lui ivan balasa trebuia eliminat si nu am primt nici macar fault …mazarache tras de enache in careu si nu se da penalti si asta la 0-0 …zlatinski galben dupa ce da intr-o minge care era la 1m de adversar…barthe galben dupa ce pune o mana in pieptul lui gnohere pe care avram a vazut-o in fata …alibec trebuia sa primeasca rosu ptr o lovitura de la spate asupra lui bancu fara nici-o legatura cu mingea a primit galben …faulturi asupra lui ivan zlatinski baluta bancu nesanctionate … nu avem valoarea sa castigam contra arbitrilor …acest meci si cel cu dinamo din cupa au fost furturi pe fata …aici greseste si conducerea…daca am castigat cu dinamo nu s-a mai facut contestatie asupra lui hategan ci s-a pus batista pe tambal…au vazut ca suntem prosti acum l-au trimis pe avram sa ne-o mai traga o data …dupa ce ne-a tras-o si petrescu in meciu tur dupa un penalti la 1 m de careu…cam asta este marea echipa a lui beeeecali marea fcsbeeeeee…

• Juventin spune:

Una-i una , alta-i alta. Nu arbitrul l-a pus pe ivan sa rateze , pt a cata oara , sg cu portarul de doua ori sau pe jazvic sa trimita aiurea. Era 3-0 la pauza si nu mai cereai cartonase sau penalty. Dar uitasem , tu esti avocatul mediocritatii si dai vina pe altii in loc sa vezi adevaratii vinovati. Tu esti ala care ii vedeai mari olteni pe acka, kay si rocha si injurai pe oricine ii critica. Mai nou ai fantezii si cu mazarache.

2. Adrian spune:

De vina e terenul propriu: zero puncte acasa in doua meciuru. Iar in deplasare, zero infrangeri cu zero goluri primite in trei meciuri. 😀

3. geo spune:

Stau și mă întreb ..coducatOri noștri nu s au saturat de atâtea umilințe cu echipa ăsta fără nume wcsb? Aduceți frate antrenor cu instalație! Ați văzut ce reacție și repulsie are Sumudica pe oii?.apropo. .De ce s a dat 11 m la Moncilovici etapa trecuta și acum la antitalentul Simon..Nu?

Stia si arbitrul ca e prost…:)))) adevarul e altul , stiu si arbitri cam cine simuleaza des si cine nu , au si statisti. Iar la cate simulari a avut mazarache , chiar daca e pe bune nu i se da.

4. valumi spune:

Mâlc! „Hei, hei, hai Știința!” Mâlc! Dom’le, cu câtă îndârjire a stat Măză încleștat braț la braț cu adversarul acolo, în careu! Pe Ivan îl sar din schemă, a avut probleme. Sezonul viitor al echipei? La ora actuală chiar mi-e groază să mă gândesc.

5. Tarabostes spune:

În primul rand, nici jucătorii nu știu ce vor.
    Văzui azi ce declara Baluță: vrem un loc pe podium. Ne mulțumim cu locurile 3-4.
    Poate Baluță nu știe ca locul 4 nu este pe podium…

6. ipsilante spune:

Comentariu corect din partea redactiei, cu singura completare ca, arbitrajul a fost, din nou, cu dedicatie. Unii vanati: ai nostri, altii AJUTATI: FCSB-istii! Dincolo de arbitraj, lui Multescu nu am prea multe sa-i reprosez. Joaca mai defensiv in play-off, pentru ca banca de rezerve e inexistenta! Lotul, am mai spus-o, este neacoperit pe posturi, fara dubluri si fara valoare (cu cateva exceptii). Jucatorii adusi sunt mai modesti decat cei care au plecat, sau care sunt pe faras. Mi-ar fi placut ca nea Gigi sa-l foloseasca mai mult pe Jovan Markovic. E mai bun decat tot ce are acolo, in fata. In situatia actuala, vom mai catiga, doar daca va dori FORTUNA, ca la Ovidiu. Altfel, locul 5, sau 6, scrie pe noi. Cat despre Cupa, avem sanse daca nu vom avea accidentati si suspendati. Astra si Timisoara sunt adversari foarte dificili, iar Voluntari, extrem de imprevizibil.
    Nu ne asteapta un sfarsit de sezon usor dar IMPREUNA puem incerca sa scoatem MAXIM.
    Cat vom reusi, vom vedea! FORZA STIINTA!

7. Juventin spune:

Multesculeeeeee….da-i mai multe minute lui marcovic , sa aiba jocuri in picioare . pregateste-l pt sezonul viitor. Sau iti e frica de retrogradare? Ce obiectiv mai ai , ca oricum nu batem pe nimeni in playoff. Nu vb de viitorul ca ulciorul nu mai maerge a doua oara la apa. Asa ai incercat cu fcsb si n-a mai mers.