Cu Hreniuc integralist, naţionala under 19 pierde în faţa Elveţiei

Jucătorul Universităţii Craiova, Raul Hreniuc a fost integralist în meciul pierdut astăzi, la Oradea, pe stadionul ”Iuliu Bodola”, de naţionala under 19 a României, scor 1-3, împotriva Elveţiei. A fost ultimul joc din cadrul grupei a XI-a de calificare la Turul de Elită pentru EURO 2016. Ambele formaţii erau calificate deja în faza următoare, dar ”tricolorii” aveau nevoie de o victorie pentru a termina turneul pe locul 1, din cauza golaverajului inferior. Patrick Petre a deschis scorul în minutul 20, Elveţia întorcând scorul după pauză. Tricolorii au încheiat meciul în inferioritate, după ce portarul a fost eliminat cu 5 minute înainte de final. În meciurile anterioare, tricolorii antrenaţi de Andrei Spier câştigaseră cu 2-0 în faţa Andorrei şi Insuhreniuc 2lelor Feroe.

Raul Hreniuc a început partida ca închizător şi a fost trecut stoper din minutul 57. El a avut ocazia de a majora avantajul României, dar a trimis peste poartă cu capul la un corner, în minutul 33. Alţi doi juniori ai Ştiinţei, Manea şi Iuga, au ratat prezenţa la turneul de calificare, primul accidentându-se, iar al doilea fiind scos din lot pe ultima sută de metri.

Un comentariu la articolul Cu Hreniuc integralist, naţionala under 19 pierde în faţa Elveţiei