Handbalistele Craiovei, fără replică în faţa campioanei

SCM Craiova a pierdut cu 23-34, la pauză 12-17, în faţa campioanei en-titre CSM Bucureşti, meciul din prologul etapei a 9-a a Ligii Naţionale feminine de handbal. Craiovencele au început bine şi au condus cu 6-5, profitând şi de eliminarea definitivă a Jelenei Grubisic, portarul naţionalei Croaţiei, pentru un fault dur la Horobeţ. A fost doar un foc de paie, fiindcă oaspetele au revenit şi s-au impus chiar fără să forţeze, jucând uneori la spectacol pentru cei 500 de spectatori din Sala Polivalentă. Campioanele au avut două perioade în care s-au desprins decisiv, cea de la mijlocul primei reprize, după un time-out cerut de antrenorul Kim Rasmussen, şi în startul părţii secunde, de fiecare dată având un parţial de 5-0. Tehnicianul danez a rulat întregul lot de jucătoare, menajându-le astfel pe titulare pentru următorul joc din Champions League, cu Savehof, în deplasare. Au strălucit totuşi în anumite momente handbaliste de clasă precum Rodrigues, Fachinello, Brădeanu, Manea sau Gullden, iar Iulia Curea a punctat din toate acţiunile pe extremă.  Singura jucătoare ahandbal csm Craiovei care s-a apropiat la nivelul adversarelor a fost pivotul francez Laurisa Landre, în timp ce portarii Diana Petrescu, Mirela Paşca şi Jelena Zivkovic I au încercat să evite un scor-dezastru.

Simona Gogârlă le-a trimis pe teren pe: D. Petrescu, Paşca, Zivkovic I (portari), Georgescu (5 goluri), Zivkovic II (4), Landre (4), Ianaşi (2), Şelaru (2), Băbeanu (2), Florică (2), Iovănescu (1), Horobeţ (1) şi Cioaric. SCM Craiova este pe locul 8 şi în etapa viitoare va juca în deplasare cu HCM Baia Mare, cealaltă reprezentantă a României în Champions League.