Marius Baciu, antrenorul Chiajnei: „Craiova și-a meritat victoria”

Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 2-0 meciul disputat, astăzi, pe Stadionul Extensiv, împotriva Concordiei Chiajna. La finalul partidei, antrenorul oaspeților, Marius Baciu, a recunoscut că Știința a fost mai bună.

STSTST_KLGHKIHY

Sursă foto: fanatik.ro

„Dacă în alte meciuri puteam să scoatem mai mult, astăzi chiar cred că adversarul și-a meritat pe deplin victoria. Am greșit foarte mult, chiar dacă, în prima repriză, am stat foarte bine pe faza defensivă”, a spus Marius Baciu la Digi Sport.

În primele cinci etape, Universitatea Craiova a strâns 5 puncte, iar Concordia doar două. Antrenorul Marius Baciu crede însă că o victoria i-ar putea descătușa pe jucătorii săi: „Sunt ferm convins că dacă vom reuși să câștigăm un joc, altfel ne vom exprima, pentru că, până acum, am avut jocuri bune, în care am arătat fotbal. Astăzi, într-adevăr, cred eu, Craiova și-a meritat victoria”.

D.Ș.

10 comentarii la articolul Marius Baciu, antrenorul Chiajnei: „Craiova și-a meritat victoria”

1. Dan spune:

Bravo băieți!

2. Alin spune:

Doar o parere!!!!!!!! As propune domnilor antrenori un sistem 4-2-3-1, cu Mateiu si Madson la mijloc, cu 3 in fata: Baluta-drepta, Ferfelea-stanga si Zlatinschi in centru, iar in atac Nuno Rocha sau Herghelegiu sau Chiar Ivan. Repet, doar o parere!!!!!

3. ipsilante spune:

Felicitari pentru rezultat. Nu si pentru joc, mai ales in prima repriza. Momentul adevarului va fi cu Viitorul lui Hagi si apoi cu Poli. Timisoara. Vom vedea daca a fost doar un foc de paie, o intamplare, sau este ceva de durata. Nu cred in miracole asa ca ramin rezervat, pentru ca jocul nu m-a convins. La fel de dezlinat, sec, ineficient. O gura de aer pentru Cartu si seful lui, Felix. Sper sa stie ce sa faca cu ea… FORZA STIINTA!

• utilizator spune:

Jocul a fost foarte prost in ambele reprize, nu doar in prima. Am intalnit o echipa foarte limitata in exprimare si asta din cauza antrenorului ei, altfel au un lot comparabil cu al nostru. Victoria ar fi trebuit sa se contureze mai clar, mai devreme; noi am tremurat pana in ultimele minute (golul lui Zlatinski).
      In prima repriza am vazut la ai nostri exact ce ma asteptam sa vad … in primul rand constructia haotica si ineficienta. Si nu e neaparat vina antrenorilor, mai degraba este a jucatorilor care gresesc executii simple; de exemplu am avut o singura centrare buna, nici un sut reusit, doar niste chifle (aici exceland Vatajelu cu 2 suturi pur si simplu ridicole, de la mare distanta), o singura pasa decisiva reusita (Zlatinski), nici o finalizare decenta din careu. Cand contabilizezi toate astea e gresit sa dai vina pe antrenori, e clar ca este vorba de limitarile jucatorilor.
      In a 2-a parte jocul a parut mai bun, dar eu cred ca in primul rand am avut noroc. Am deschis scorul din offside iar al doilea gol a venit dupa o greseala de judeteana a lui Sarghi. In rest, s-a intamplat acelasi lucru oribil ca in alte meciuri : imediat dupa gol, echipa s-a retras pe 16m, pressingul cel mai avansat fiind undeva la 25-30m (cu 1-2 jucatori) . Nu, asta nu e permis. Aici consider ca e vina antrenorilor, probabil incapabili sa judece un lucru elementar : cand ai avantaj, trebuie sa te preocupe … posesia.
      Nu lasi mingea adversarului, nu ii dai ocazia sa vina peste tine. O mica ezitare sau o deviere nefericita il poate readuce in joc (mai ales ca aveam si soarele in fata).
      Eu nu sunt asa optimist, meciurile care urmeaza sunt evident mai grele decat cel de ieri.

• noi spune:

De data asta nu cred ca mai deschidem scorul din offside. Singurul plus a fost zlatinski.

4. geo spune:

Bravo baieti! Felicitari. Zlatinski e chiar bun.

5. Dan spune:

Ce ușor e sa comentați toți din fața televizorului, să fi venit la stadion să fi văzut că te sufocai în tribuna, dar ei în teren! Voi încercați la fiecare meci să le găsiți numai defecte, dar lucrurile bune niciodată nu văd sa le enumerați! Intradevar s– au făcut și greșeli, însă numai cine nu muncește nu greșește, dar trebuie să recunoaștem că la acest club totul se face cu profesionalism și mă refer la munca de se face la toate nivelurile, la copii, la echipa mare, deci haideti să îi criticăm atunci când este cazul, nu și la victorie și sa avem încredere în acești oameni super serioși.

6. je spune:

Felicitari. Am spart gheata. Daca trecem de Viitorul cu victorie… eu zic ca iesim mental din blocaj. Chiar si cu un joc slab, eu zic ca de la timisoara nu avem voie sa plecam fara punct.

Eu mi-as dori cu Viitorul sa jucam betonati la mijloc. Mateiu – Madson si Zlatinski avansat pe pozitia lui Bawab (are nevoie de o pauza).