SCMU Craiova bate cu 3-0 la Zlin în CEV Cup

Voleibaliştii de la SCMU Craiova au câştigat astăzi în minimum de seturi prima manşă a turului întâi din Cupa CEV, disputată în deplasare cu Fatra Zlin, vicecampioana Cehiei.  În sala „Sportovni Hala Zlin”, băieţii lui Dan Pascu s-au impus clar în fiecare dintre cele 3 seturi: 25-19, 25-18, 25-22. Primele două seturi au durat câte 24 de minute, în timp ce al treilea parţial a fost cu două minute mai lung. Dan Pascu a trecut pe foaie jucătorii: Bartha, Mihalj, Lică, Borota, Cuciureanu, Marciu, Ene, Ghionea, Georgescu, Vâlcelean şi liberoul Mărieş. Meciul a fost arbitrat de un croat şi un albanez. Returul, care se anunţă o formalitate, se va disputa în Sala Polivalentă pe 18 noiembrie.

voleiÎn turul următor, alb-albaştrii vor evolua împotriva câştigătoarei dublei dintre grecii de la Olympiakos Pireu şi estonienii de la Parnu, formaţia ateniană fiind mare favorită la calificare. În sezonul trecut, SCMU Craiova a trecut de primele două tururi în Cupa CEV, fiind eliminată de finalista competiţiei, echipa italiană Diatec Trentino.