Victoria care ne-a dezghețat gâturile. Știin-ța, Știin-ța!

La 0 grade și cu jocul înghețat și fără idei din ultimele etape, Craiova avea toate motivele din lume să câștige cu Timișoara. În preziua meciului, o tragedie aviatică a făcut meciul și mai important, cel puțin pentru vorbitorii de portugheză din lot. Au fost trei în primul 11, inclusiv brazilianul Gustavo, omul meciului de azi. Brazilianul a arătat în fine de ce poartă numărul 10 pe tricou și a făcut un meci perfect prin complexitatea lui: a pasat la 1-0, a marcat superb la 2-0 (video mai jos) și a contribuit enorm la faza defensivă, reușind patru recuperări spectaculoase și foarte importante în economia jocului.

Prima repriză a fost de altfel perfectă, cu două goluri în primul sfert de oră și alte două-trei ocazii mari, urmare a unor faze foarte frumoase, mai apoi. Timișorenii veneau după o victorie cu Astra care ar fi trebuit să le dea aripi, dar Universitatea le-a dat cu terenul în cap cu tragere de inimă în probabil cea mai bună repriză a noastră din acest campionat.

Prezența lui Ivan în centrul liniei de atac a confirmat ceea ce mulți știam de mult: că sărbătoritul zilei, Andrei, este cea mai bună opțiune pentru acel post pe care o avem în lot. E de așteptat să-l revedem în aceeași postură și sâmbătă, la Ovidiu. Rocha a făcut și el un meci mult mai reușit decât până acum, măcar prin disponibilitatea la efort, iar intrarea lui Mateiu în minutul 50 în locul modestului Măzărache a dat mijlocului o siguranță care nici nu mai știam cum e. Craiova a închis jocul inteligent și fără să mai forțeze și s-a terminat tot 2-0. O victorie esențială, pentru că ne duce înapoi pe poziția secundă în clasament și pune 9 puncte între noi și locul de sub linia playoff-ului, unde se află Botoșani și Dinamo. Ambele joacă în această seară meciuri foarte dificile, Botoșani cu Mediaș de la 17:30, iar Dinamo cu FCSB de la 20:30.

Vă lăsăm cu bucuria băieților de după golul de 1-0 marcat de Rocha, gol dedicat de toată echipa supraviețuitorilor și rudelor clubului brazilian Chapecoense. Așa vă vrem și sâmbătă!

poza

De notat și că, în ciuda gerului și a programării la o oră imposibilă, aproximativ 2500 de spectatori au venit totuși la stadion și au încurajat exemplar echipa. Galeria a afișat un banner cu ”Forca Chape!”, dar nouă cel mai mult ne-a plăcut poza aceasta. Asta este Știința! Echipa copiilor care se îndrăgostesc de ea la ocazii din acestea.

copii

19 comentarii la articolul Victoria care ne-a dezghețat gâturile. Știin-ța, Știin-ța!

1. Florin spune:

bravo baieti !

2. Tarabostes spune:

Gustavo – Timișoara 2-0 ;)

3. Dan spune:

Gustavo este un real castig si probabil asa cum a spus domnul profesor Multescu va deveni un jucator indispensabil Universitatii dupa pregatirea de iarna.Ca un – Mazarache azi iarasi nu sa ridicat la nivelul colegilor si cred ca nu ar trebui sa il mai forteze.Baetii se pare ca au inteles criticile domnului Multescu si azi asa cum ati spus si voi au facut o prima repriza minunata.Bravo baeti.La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi!

4. Obiectivul spune:

Important este faptul k echipa a castigat,insa jocul,…jocul a lasat iar de dorit!Daca nu vedem acest lucru ,ne imbatam iar cu apa rece pana la urmatoarea infrangere.Cred k Multescu, ar trebui sa aibe mai multe discutii decat de obicei cu anumiti jucatori ,privind modul cum acestia trateaza fazele de joc.Marele merit al lui Lucescu privind antrenoratul ,este acela de fi un bun pedagog!

5. geo spune:

Primul transfer..Plească 100% a zis Marcel Popescu!

• Bogdan spune:

Link or I don’t belive it! :))
      Acum serios, Pleasca odata era jucator bun care promitea..acum se apropie de 27 ani. Sper sa fie un castig. Hai Stiinta. MazaGol iar ne mananca ficatii. Calancea cam ezitant si cam slab la jocul de picior. Sigur nu o sa ajunga la echipele lui Guardiola. :))

6. G.D. Ladima spune:

Victorie importanta pe o vreme improprie fotbalului. Gustavo, Briceag, Ivan, Zlatinski si, partial, Kelici mi s-au părut cei mai buni. As fi vrut sa mai fie vreo 2-3, d(o)ar atât. În rest, avem prea multi “specialiști” în a prezenta contraperformantele echipei, încât ma abțin la a prezenta evolutiile mai modeste ale unor jucători. GUS-TA- VO(R) acesti “specialiști” deliciul victoriei de azi. Hai Știința!!!!

7. Doru spune:

Asta este fotbalul..am câștigat, totuși, meritat, desi am avut momente în care am fost mai slabi decât la Iasi sau cu Astra..Am avut un Gustavo în mare forma, un Ivan excelent – in postura de vârf împins- un Briceag impecabil si un antrenor inspirat în a doua repriză. Mazarache ne-a făcut să reflectăm încă o data asupra deciziei lui nea Gigi. Merită sa il tii pe Bancu rezervă în favoarea lui Mazarache? In plus, nici Vatajelu nu s-a regăsit, din cauza jocului deficitar practicat de Simon. A fost primul meci în care nea Gigi a demonstrat ca poate să joace si la rezultat. Hai STIINTA!!!!

8. florin spune:

bai nene bun bulgaru asta …zlatinski parca …la golul 2 parca el a pus mingea in piciorul lui gustavo …dar totusi prea nervos …prea repede la bataie …prea clocoteste sangele in el …bai nene asta nu e bulgar …bai nene asta e oltean din mama …ca mama este baza in familie …forta stiinta …fara probleme victorie la viitorul si cu cfr la severin …

9. Juventin spune:

Cu madson si mateiu la inchidere nu ne-ar bate nimeni. Dar in cazul asta cine sa fie decarul din spatele varfului? Gustavo, baluta , zlatinski , draghici?( vb in perspectiva) . cand il huleati pe gustavo am sous ca baiatul are stofa , dar mai are de lucrat la sala sa mai puna ceva muschiuleti pe el , sa mai lucreze la forta , ca prea sare ca titirezul cand se da adversarul la el. Nici eric de la medias nu e inalt , dar parca e altceva , are forta , nu-l dai la o parte asa usor. Asa ca gustavo sa treaca mai des pe la sala .

10. Cilly spune:

O victorie frumoasa pe o vreme si un teren urat, ca de obicei in ultimele meciuri Mazarache si Rocha cei mai slabi, ceilalți au jucat bine cu un plus pentru Gustavo , in repriza a doua intrarea lui Mateiu a fost inspirata si a blocat jocul Timișoarei care luase avânt, Calancea este un portar bun spre foarte bun , nu stiu daca va ajunge la una din echipele lui Guardiola dar ieri era un teren greu si o mingie ca o varza Înghețata in care nici Manuel Neuer nu ar fi fost evidentiat la jocul cu piciorul, m-as bucura ca Pleașcă sa ajungă la Craiova sigur ar fi un câștig , altfel nu înțeleg de ce nu am fost programati cu Viitorul duminica si sâmbăta contează o zi in plus de odihna .La multi ani tuturor suporterilor alb-albaștrii , la multi ani Romania …Hai Stiinta !

11. Bogdan spune:

Redactia, poate ma lamuriti cu ceva va rog. In Fanatik scrie ca Multescu ii va lasa in continuare la echipa a 2-a pe Bancu si Mateiu. Ok, cu Bancu am inteles, dar cu Mateiu care e povestea? L-a jucat 2 meciuri si il trimite iar la echipa a 2-a? Au gresit astia din Fanatik? Sau cum? Merci!

12. Fan Stiinta dar nu oltean spune:

Este vorba de Bancu si Popov

13. Adrian spune:

Mazarache e cel mai bun, imi cer scuze, eu l-am injurat, dar omul e mereu cel mai. bun jucator al adversarilor….

O reflectie: cumva am luat toate cele 5 batai cu el pe teren?

Multescule, se vede ca esti antrenor, insa se vede ca ai 65 de ani….

Asa batran ne-a dus pe locul 2 cu 4 fotbalisti si restul jucatori de fotbal.
      In rest despre Mazarache ai dreptate.

14. G.D. Ladima spune:

Adriane, am sa îți scriu o mica istorioara: cândva, un prieten avea aceeași problema cu Jerry Gane. Îl injura permanent, devenea nervos instant când se pronunța numele lui și mi-e greu sa îți descriu cum reacționa când îl vedea în teren. În fine, se transfera Gane în Elveția, dar prietenul a devenit, brusc, apatic. Nu mai venea la meciuri și ușor, ușor pasiunea pentru echipă s-a stins. Morala: el se hrănea prin ura pentru Jerry Gane, iar când a lipsit obiectul urii nu mai avea niciun sentiment pentru echipă..

Ma întreb ce o sa faci tu când n-o să-l mai avem pe Mazarache?

• Adrian spune:

Asta mai lipsea acum, sa plece mazarache si sa plang dupa el dupa…..

Bai baieti, daca as fi vreun tampit m-as lua de mai multi , nu doar de mazarache, corect?

Eu pur si simplu nu inteleg, va rog sa ma credeti cum este posibil sa fie meci de meci titular?????

Nu inteleg, am vazut ca la iasi l-a bagat multescu in locul lui bancu, voua vi se pare normal, sunt eu idiot?

GANDITI-VA LA CEVA:

CU IASI IN PRIMA REPRIZA PROST CUM A JUCAT BANCU( ca bine nu a jucat ) VATAJELU A DAT 4 CENTRARI PERFECTE, AM AVUT 6 OCAZII MONUMENTALE…..

SUNT CONVINS CA ATI VAZUT SI VOI CA DUPA PAUZA MAZARACHE NU A PASTRAT NICIO MINGE SI NU NUMAI CA VATAJELU NU A DAT O CENTRARE, NE-AU CALARIT AIA, NU AM AVUT O OCAZIE….

BAI, PAI SUNTEM TAMPITI, IL INCERCAM PE MAZARACHE PE TOATE POSTURILE, ESTE ULITATE SI PIERDEM PUNCTE CU EL PE TEREN, IN LOC SA INCERCAM UN COPIL CARE CHIAR DACA GRESESTE E AL NOSTRU SI NU IMI PARE RAU….CUM A FOST LA STEAUA CU IVAN, A FOST PENIBIL, A GRESIT SI LA FAZA PENALTYULUI STELEI, DAR NU M AM PUTUT SUPARA PE EL, E DE AL NOSTRU SI FAPTUL CA A REFUZAT FCSB MA FACE SA TREC CU VEDEREA ORICE NEREUSITA….

BAI BAIETI, DAR , SCUZATI MA , UNUL CARE INJURA SUPORTERII DUPA CE CA DADUSE AL DOILEA GOL IN 15 etape, UNUL CARE SPUNE CA TINE CU FCSB, UNUL CARE NU FACE DECAT SA JOACE IMPOTRIVA PROPRIEI ECHIPE E TITULAR DE DREPT??????

BAI BAIETI, CHIAR CRAIOVA, CA SPIRIT NU MAI INSEAMNA NIMIC?

ADICA TINEM OLTENII NOSTRI PE BANCA SI FOLOSIM UN ANTITALENT CARE NE MAI SI JIGNESTE?